Strona Główna Strona Główna O nas Kalibracja serwis wysyłka

Kalibracja alkomatów

Kalibracja jest procesem dostrajającym oprogramowanie z sensorem urządzenia w taki sposób, aby wartość pobieranej próbki powietrza została prawidłowo odczytana. Czynność ta musi być przeprowadzona w tzw, "trybie serwisowym" urządzenia, przy zachowaniu odpowiednich warunków i parametrów(temperatura, wilgotność, siła przepływu, stałe stężenie alkoholu itd.) oraz przez odpowiednio przeszkolony personel techniczny.

W trakcie kalibracji alkomat otrzymuje dawkę powietrza zbliżoną do powietrza wydychanego przez człowieka, ale o z góry ustalonej zawartości alkoholu. Wynikiem takich działań serwisowych jest ustalenie odpowiednich wartości dla zadanych próbek alkoholu.

Precyzja wskazań każdego urządzenia pomiarowego może obniżyć się w trakcie normalnego użytkowania. W celu zapewnienia prawidłowości pomiarów każde urządzenie powinno być okresowo kalibrowane. Na częstotliwość kalibracji wpływają: warunki przechowywania(wahania temperatury, wilgotność powietrza, obecność spalin, rozpuszczalników itp) sposób użytkowania ilość przeprowadzonych testów intensywność użytkowania zastosowany typ sensora Zgodnie z zaleceniami producentów alkomatów kalibrację należy przeprowadzać co 150-200 testów lub 3 do 6 miesięcy. Podane wartości to dane przybliżone i należy je traktować jako górną granicę.

Przy wykonywaniu pomiarów dla stężenia >1 promila, sensor zużywa się zdecydowanie szybciej i kalibracja będzie wymagana już przy ok. 100-150 testach. Użytkowanie niezgodne z instrukcją może również przyśpieszyć konieczność kalibracji, np. wykonanie pomiaru zaraz po spożyciu alkoholu, wówczas stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu znacznie przewyższa zakres pomiarowy urządzenia co w rezultacie prowadzi do rozkalibrowania alkomatu lub nawet trwałego uszkodzenia testera . Sensor jest bardzo czułym elementem i przez to wrażliwym na duże wahania temperatury oraz wilgotności powietrza.

Główną przyczyną rozkalibrowania jest więc w pobliżu źródła ciepła lub zimą wynoszenie z domu. Przechowywanie testera w zadymionych lub klimatyzowanych pomieszczeniach, w pobliżu lotnych substancji np. oparów toksycznych gazów, benzyny, spalin, rozpuszczalników, farb ma również szkodliwy wpływ na sensor.


Strona głównaStrona główna

Kontakt

Na życzenie wystawimy Fakturę VAT !

Odbiór osobisty pod adresem:
Kraków, ul. Szyszko - Bohusza 36
(pon. - pt. 10:00 - 16:00)


kliknij w mapkę

Kontakt:
Tel.: 12 429 71 70
Tel kom.: 692 474 322
Gadu-Gadu: 411798
EMail: sortis_alkomaty@wp.pl

Koszyk  

(pusty)

Promocje

Aktualnie brak promocji

Nowe produkty

Aktualnie brak nowych produktów